Yeni dalga kapıda! Zararsız olacağına dair elimizde bir veri yok

Vehbi Koç Vakfı İnsanlığa Üstün Hizmet Ödülü’nün ilki, geliştirdikleri aşı sayesinde Covid-19 pandemisi sırasında milyonlarca insanın kurtarılmasına katkı sağlayan bilim insanları Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’e verildi.TEKNOLOJİLERİMİZ, BİLİMİMİZ BAŞKA CİDDİ HASTALIKLARA DA HİZMET EDEBİLİR”
Türeci ve Şahin, tören öncesi düzenlenen basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Prof. Dr. Özlem Türeci, çalışmalarına ilk başladıkları andan itibaren planlarının insanlığa hizmet etmek olduğunu kaydederek, “Bizler kanser doktoruyuz. Amacımız kanser için ilaç geliştirmekti ama şimdi daha fazla imkanımız var. Teknolojilerimiz, bilimimiz başka ciddi hastalıklara da hizmet edebilir. Sıtma, tüberküloz, otoimmün gibi hastalıklarla ilgili çalışmalar yapmak; hem dünyanın başka coğrafyalarına hem de başka hastalık dallarında genişlemek istiyoruz. Bunu sürdürülebilir bir şekilde yapmak istiyoruz. Bu gayretlerimiz bir bileşen etkisi yapacaktır. Yavaş yavaş inşa edilecek, fayda sağlayacaktır” dedi.

YENİ BİR DALGA KAPIDA”
“Gelecekte bizi neyin beklediğini bilmiyoruz” diyen Şahin, sözlerine şöyle devam etti: “En azından çok yoğun ve olaylı geçmeyecek bir sonbahar ve kışın bizi beklediğini söyleyebiliriz. Ancak şunu da belirtmek lazım ki yeni bir dalga kapıda. Bunun zararsız olacağına dair elimizde bir veri yok. O yüzden hazırlıklı olmakta fayda var. Her şeyi önceden ve en kötü senaryoya göre hazırlamamız gerekir ki sağlıklı bir dalga geçireceğimizi garanti edebilelim. Omicron’a uyarladığımız aşılarımız olmuştu. Uyarlanan aşıların daha iyi performans gösterdiğine dair veri paylaştık. Umuyoruz ki aşılara ihtiyacımız olmayacak, şayet olursa bu aşıların kullanılabilir olduğunu belirtmek isterim. Çünkü bir sonraki dalganın kontrol dışına çıkmaması için bunu şimdiden yapmamız gerekiyor

“YAZ SONU, SONBAHAR GİBİ YENİDEN MASKELERİMİZİ TAKMAYA BAŞLAYABİLİRİZ”
Şahin, virüsün daha ne kadar bizimle olacağı sorusuna ise şu yanıtı verdi: “2020’de bana sorulduğunda, ‘Bu virüs en az 10 yıl bizimle olur.’ demiştim. Buna alışmak zorundayız. Buna karşı yapacağımız iki yol var: Bir tanesi aşıları benimsemek. Şu anda Omicron aşısına yakın frekansta olan aşılar geliştiriyoruz. Yeni aşının onayını önümüzdeki sonbahar-kış gibi almaya çalışacağız. İkincisi yeni normal olarak bunu kabul etmek zorundayız. Yaz sonu, sonbahar gibi yeniden maskelerimizi takmaya başlayabiliriz.”

---------------------------------------------------------------