Uzayda tarihi adım

Dünyanın en zengin üçüncü kişisi Elon Musk’un uzay şirketi SpaceX, uzay tarihinde yeni bir dönem başlattı. SpaceX’in geçen yıl astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıyan Falcon 9 roketi ve Dragon (ejderha) kapsülü, bu kez dört astronot taşıdı. ABD uzay ajansı NASA’nın sahibi olduğu Florida’daki Kennedy Uzay Üssü’nden ‘Crew-2’ adlı bu yolculuğu özel kılan şey:

50 MİLYON DOLAR

Daha önce kullanılan hem roket hem de kapsül ilk kez insanlı bir görevde yeniden kullanıldı. Bu sayede her seferinde uzay yolculuğu için yeni bir kapsül ve roketin kullanılmasına gerek olmayacağı kanıtlanmış oldu. Uçuşlar daha ucuz ve daha hızlı hale gelecek. NASA, Rusya’ya gidiş-dönüş için astronot başına 85 milyon dolar ödüyordu. Astronotlara “taksi hizmeti” sağlayan SpaceX, koltuk başına 50 milyon dolar alıyor.
CROWD OLUN

Uzay İstasyonu bir futbol sahası büyüklüğündedir. Ancak sadece yedi kişilik uyku alanı var. Dün giden takımla birlikte sayıları 11’e çıkacak. Görevi biten dört astronot 28 Nisan’da geri dönecek. O zamana kadar “yatak dışında” kalan iki astronot, kapsülün içinde istedikleri yerde uyuyabilecekler.

BANKET İÇECEKLERİ

Ekip, Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) Fransız Thomas Pesquet, Japon Uzay Ajansı’ndan (JAXA) Akihiko Hoshide ve NASA’dan ABD’li Shane Kimbrough ve Meghan McArthur’u içeriyordu. Bu, özel bir şirketin çok uluslu bir ekibi uzaya ilk kez göndermesidir. McArthur, SpaceX’in uzaya taşıdığı ilk astronotlardan biri olan Bob Behnken’in karısıdır. McArthur, kocasının koltuğunda kapsül içinde seyahat etti. Ekip uzaya Fransız gurme lezzetleri getirdi. Astronotlar dana bourguignon, siyah pirinç morina balığı, yabani mantarlı patates ekmeği ve karamelize armutlu bademli turtalarla uzayda ziyafet çekecekler.