Tesla Fabrikaları Milyarlarca Zarar

Elon Musk, şirketin Almanya’nın başkenti Berlin’de ve ABD’nin Texas eyaletinin başkenti Austin’de kurulan yeni fabrikalarının, Çin’deki pil sıkıntıları ve tedarik zincirindeki aksamalar yüzünden milyarlarca dolar zarar ettiğini açıkladı.

Tesla fabrikaları milyarlarca dolar zarar etmeye başladı. Tesla’nın Çin’deki üreticileri, bu yıl Şanghay dahil ülkenin birçok bölgesinde uygulanan koronavirüs kısıtlamaları yüzünden çalışmalarını sürdürmekte zorlanıyor. Musk, bunun tedarik zincirini çok ciddi şekilde etkilediğini söyledi, Tesla’da kesintiler olabileceği uyarısında bulundu.

Musk, “Berlin ve Austin’deki fabrikalar şu an birer para fırını. Sanki paranın alev alev yandığını duyar gibiyim” dedi ve devam -etti: “Tesisler milyarlarca dolar zarar ediyor. Çok fazla giderleri var. Üretimleri neredeyse sıfır.”

Musk, “gigafactory” adını verdiği otomobil fabrikalarının bu yıl yapılan açılışlarının ardından üretimlerini hızlandırmakta başarısız olduklarını ve özellikle Austin’deki tesisin çok geride kaldığını söyledi.

Geçen ay yapılan ve dün yayımlanan bir röportajı sırasında Musk, “Tüm bunlar hızlı şekilde çözülebilir ama çok dikkatli bir şekilde hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

---------------------------------------------------------------