Tam Kapanma Döneminde Getirilen Yasak Kaldırıldı

Tamamen kapanma döneminde esnaf ve hükümeti birbirine düşüren alkol satışının yasaklanmasında yeni bir gelişme yaşandı. Konuyla ilgili sosyal medyada açıklama yapan Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, “hayırlı olsun” diyerek yasağın kaldırıldığını duyurdu.

Artan koronavirüs vakalarının ardından Türkiye genelinde 17 günlük tam kapatma kararı alındı. Dün akşam 19: 00’da başlayan kapanış, 17 Mayıs 05: 00’e kadar devam edecek. Söz konusu dönemde alkol satışının yasak olduğu açıklandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Tekel bayilerinin açık olup olmadığı konusunda genelge çok net. İstisnaya dahil değildir ve kapalıdır. Bu açıdan hem muafiyet yok hem de soru işareti yok ”.

ESNAF KARARA YANIT
Karar tartışma konusu olurken esnaf, genelgede herhangi bir yasak olmadığını ve satışa devam edeceklerini duyurdu. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yasağa ilişkin net bir düzenleme olmadığını, açıklanan kabine kararlarında ve Bakanlık genelgesinde herhangi bir yasak bulamadıkları için satışların devam edeceğini söyledi. İçişleri. Palandöken konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Şu anda ülke olmayan bir yasaktan bahsediyoruz. Yasakla ilgili bir genelge yayınlanır ve bize bir mektup gelirse, o zaman gerekeni yaparız diyoruz. Tüm teşkilatımıza “yasak geldi, satmayın”. Esnaflara kanun maddesine aykırılık nedeniyle ceza verilecekse, cezanın miktarı ne olacak? Yasak yok, var ceza yok. “dedi.

ANKARA BAROS İPTAL DAVASI AÇTI
Alkol satışıyla ilgili son hamle dün Ankara Barosu’ndan geldi. Ankara Barosu, İçişleri Bakanlığı genelgesinde yer almamakla birlikte, alkollü içecek satış yasağının fiilen uygulanmasına ilişkin uygulamanın askıya alınması ve iptali için Danıştay’da dava açtı. 17 Mayıs’a kadar sürecek “tam kapatma” süresi Ankara Barosu başvurusunda İçişleri Bakanlığı genelgesinde yer almayan, hukuki dayanağı olmayan keyfi, gerekçesiz ifadeler ve kamu menfaati olmayan ve hukuka aykırı olan, uygulamaya konulmuştur “ve” Alkollü içeceklerin tam kapalı günlerde satışının yasaklanması, temel hakların kısıtlanmasıdır. yetkinin kötüye kullanılmasıdır. “YASAKLANMIŞTIR. Görüşmelerin odak noktasında alkol yasağının kaldırıldığı belirtildi.Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş kişisel Twitter hesabından gelişmeyi açıkladı. ş, “Alkol satış yasağı kaldırıldı, herkese bol şans” dedi.