Sputnik aşısı mayısta gelecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin 6 ayda 50 milyon doz Sputnik V aşısı almak için anlaşma imzaladığını ve ilk sevkiyatın Mayıs ayında yapılacağını söyledi.
Bakan Koca, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, salgın sırasında tüm dünya ile ağır bedeller ödediklerini, yeni bir dünya düzenine sert ve hazırlıksız bir geçiş süreci yaşadıklarını ifade etti.

COVID-19 salgınının hayatın her alanını etkilediğine dikkat çeken Koca, “İş yapma şeklimizden sevdiklerimize dokunma şeklimize kadar her alanda yeni bir düzene geçiş yaşadık. Sevdiklerimizi kaybettik. Sevdiklerimizi korumak için onları görmeme riskini aldık. ” dedim.

Bu aşındırma işleminin beklenenden uzun sürdüğünü ifade eden Koca, “Ülkemizdeki vaka ve kayıp sayılarının artmasını durdurmak için kısıtlamaları bir kez daha sıkılaştırdık. Umarım ödediğimiz bu bedel bundan kurtulmamıza yardımcı olur. Tamamen salgın. Bu kısıtlamalardan ve hastalıklardan bir an önce kurtulmak istiyorsak, önlemlere ve kısıtlamalara hep birlikte uymalıyız. “diye konuştu.

Bu talebin zorluğunun farkında olduğunu söyleyen Koca, aşı programı ile sosyal dokunulmazlık kazanmadan eski günlere dönmenin kolay olmayacağını, bu sürecin kısaltılması için kısıtlamalar ve önlemlere uyulması gerektiğini vurguladı.

50 milyon doz Sputnik V aşı anlaşması imzalandı
“Önümüzdeki 2 ay boyunca aşı temini zorlaşıyor, ancak daha sonra bol miktarda aşı olması bekleniyor.” Koca ifadesini kullanan Koca, şu bilgileri paylaştı: “Aşı üretici sayısı her geçen gün artıyor. Üretilen aşıların üretim kapasitesi de artıyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde iki aşı kullanıldı. Anlaşma imzalandı. Türkiye, 50 milyon doz Sputnik V aşısını 6 ay içinde alma anlaşmasını imzaladı. İlk sevkiyat Mayıs ayında gerçekleştirilecek. Ayrıca bu aşının ülkemizde üretilmesi için teknoloji transferi yapılacak ”dedi.

İki doz arasındaki aralık 6-8 hafta olacaktır.
Alınan Biontech aşısı miktarının Haziran ayına kadar 30 milyon dozu aşacağını belirten Koca, “Bugün yaptığımız Bilimsel Komite toplantısında Biontech aşısının iki doz uygulaması arasındaki sürenin 6-8 olarak uygulanmasına karar verildi. Aşıyı geliştiren Prof.Dr.Uğur Şahin’in görüşünü alan Sinovac için sevkiyat zaman zaman yavaşlasa da kapasite artışı ile ulaştığımız doz miktarı artacaktır. diğer aşı üreticileriyle anlaşma ve erken teslimat temelinde devam ediyor. “ifadelerini kullandı.