Site içerisinde izinsiz şekilde dışarı çıkmak yasak olacak

Yarın gece başlayacak ve 17 Mayıs’a kadar sürecek olan tam kapatma tedbirlerine ilişkin genelgede çeşitli bahanelerle kuralların ihlal edilmesini önleyecek düzenlemeler var. İşte tam kapanış süreci ile ilgili 5 dikkat çekici detay …
Son dakika haberi … İçişleri Bakanlığı’nın 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü 05.00’e kadar sürecek genelgesinde dikkat çeken detaylar şöyle: sağlık ve güvenlik olarak kamu hizmetleri yüzde 50’yi geçmeyecek asgari personel ile sürdürülecektir. Uzaktan kumandanın kısıtlama için özel bir muafiyeti olmayacaktır. Başka bir deyişle, ikametinden ayrılamayacak ve şehirlerarası seyahat edemeyecektir.

2 OTEL TARAFLARINA GEÇİŞ YOK

Kısıtlamada, konaklama tesislerinde rezervasyon yaptırmak vatandaşları sokağa çıkma yasağından veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muaf tutmayacaktır.

3 İKAMET İZNİ VEYA KORUNAN YABANCILAR

Bu düzenleme ile önceki kısıtlamalarda en çok istismar edilen konulardan biri olan yabancı pasaport sahiplerinin dışarıda kalmaları engellenmektedir. Muafiyet sadece Türkiye’de turistik faaliyetler için bulunanları kapsayacaktır.
Ülkemizde turistik faaliyetler dışında kalan yabancılar sokağa çıkma yasağına tabi tutulacak.

BAHÇE İÇERİSİNDE GİTMESİ YASAK 4 SİTE

Tam zamanlı sokağa çıkma yasağının konut sitelerine de uygulanmasını sağlamak için site yönetimine sorumluluk verilecektir. İzinsiz dışarı çıkan çocuklar ve gençler evlerine dönmeleri konusunda uyarılacak.

5 KEYİF SEYAHAT OLMAYACAK

17 günlük kapalı kalma süresi boyunca şehirlerarası seyahatler, cenaze, sağlık sorunları v. B. Zorunlu haller dışında izin verilmeyecektir.

2.5 GÜN KAMUYU BIRAKIR

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Genel Müdürlüğü Personel ve İlkeler Genel Müdürlüğü ‘Kovid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler’ başlıklı bir genelge yayınladı. Genelgede, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanların 10 Mayıs 2021 ve 11 Mayıs 2021 tarihlerinde tam zamanlı, 12 Mayıs 2021’de ise yarım gün idari izinli sayılmak kaydıyla izinli sayılmasına karar verildi. hizmetlerin yürütülmesi için asgari personel.