Mustafa Sarıgül’den Kanal İstanbul açıklaması

İstanbul’da basın açıklaması yapan Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Biontech aşılarının Türkiye’ye gelmesi konusunda yardımcı olan Dr. Özlem Türeci ve Dr. Uğur Şahin’e devlet nişanı verilmesini önerdi. SÖZCÜ’nün Kanal İstanbul projesine ilişkin sorusunu da yanıtlayan Sarıgül, “Kanal İstanbul’un yapımını mutlaka ve mutlaka gündemden kaldırmak lazım. Kanal İstanbul’un yapılmasının, bilim bize doğru olmadığını söylüyor” dedi.
SİYASİLER, BİLİM İSTEMEDİĞİ İÇİN KARŞI”

SÖZCÜ muhabirinin Kanal İstanbul projesine ilişkin “muhalefet karşı çıkıyor, iktidar yapmakta ısrar ediyor, siz ne düşünüyorsunuz?” sorusuna Sarıgül, şu cevabı verdi;

*Biz Türkiye Değişim Partisi olarak bir şeye karşı olmak için karşı olmayız. Güzel bir iş olsa, hayırlı bir iş olsa destek de veririz. Kanal İstanbul’a siyasiler niye karşı? Bilim istemediği için karşı, öğretim üyeleri istemediği için karşı.

*Bir sürü deprem profesörüyle, çevre profesörleriyle, sualtı profesörleriyle, bilim adamlarıyla yaptığımız konuşmalarda, Kanal İstanbul yapıldığı zaman İstanbul’un ekolojik dengesinin bozulacağı, depremle ilgili çok önemli sıkıntıların gündeme geleceği, İstanbul Boğazı’nda altlı ve üstlü bir akıntı olduğu için İstanbul Boğazı yılları içinde ne yazık ki çok büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya kalacağı, İstanbul Boğazı’nı kaybetme gibi bir tehlikeyle karşı karşıya kalacağımızı, aynı zamanda İstanbul zaten aşırı yoğun bir şehir.

kaynak-sözcü.com

---------------------------------------------------------------