Merdiven altı işletmeler artıyor, güvenilir yerlerden alışveriş yapılmalı

Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, merdiven altı üretim yapan işletme sayısının her geçen gün arttığını belirterek, vatandaşları güvenilir gıda ürünlerini tercih etmeye ve güvendikleri yerlerden alışveriş yapmaya çağırdı.
bu yerlerin geçtikçe arttığını belirtti. Bu konunun kayıtsız istihdamın yanı sıra gıda güvenliği konusunu da ön plana çıkardığını kaydeden, “Bu noktada insanımızın güvenilir gıda ürünlerini seçme konusunda duyarlı olması ve her zaman güvendiği yerlerden alışveriş yapması gerekiyor.” Isa Gök, sağlıklı bir toplum için güvenilir olduğunu yazılı olarak söyledi. yiyeceğin gerekli olduğunu vurguladı.

“Bu hassas konu, kayıt dışı istihdamla birlikte gıda güvenliği konusunu da ön plana çıkarıyor” diyen Gök, “Çöp gibi ortaya çıkan ve işyeri diyemediğimiz merdiven altı imalatçılarına özellikle fırsat verilmemeli. Ramazan boyunca. ”

Gök açıklamasında, “Bu noktada halkımızın güvenilir gıda ürünlerini seçme konusunda duyarlı olması ve her zaman güvendiği yerlerden alışveriş yapması gerekiyor.” Dedi.

İsa Gök’ün yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

“Tüm dünyanın Covid-19’a karşı sınandığı bu sancılı süreçte iftar sofralarının ve sağlığımızın vazgeçilmezi olan gıdaya olan talep Ramazan ayında da artıyor. Ülkemizin ithal ürünlerinde dünya gıda fiyatlarının artması, tüketime dayalı harcamaları yukarı doğru teşvik etmektedir.Kolay ve ucuz ithalat döneminin bir anlamda yaklaştığı bir konjonktürde, gıda veya tarım ürünleri ithalatı ve gıda ithalatı gibi bir durum haline gelmiştir. enflasyon memnuniyetle karşılandı.

Ülkemizin tarım potansiyeli doğru politikalar, iyi koordinasyon ve planlama ile değerlendirildiğinde krizden çıkışta önemli bir avantaj sağlayacağı açıktır. Koronavirüs ile mücadele sürecinde dünyadaki gıda ve tarımın önemi bir kez daha ortaya çıktı. Dünya gıda fiyatlarındaki dalgalanma ile son 6 yılın zirvesinde olması şaşırtıcı değil. Ancak, ithalat yerine değerleriyle üreten bir Türkiye’nin günümüz ekonomik sürecinde çok daha iyi bir yerde olacağı yadsınamaz bir gerçek ve dikkate alınması gereken önemli bir fırsattır.

MERDİVEN ALTINDA İŞLETMELER İÇİN UYARI

Bir diğer vazgeçilmez konu da ülkemiz imalat sektöründe canavara dönüşen ve merdiven altında üretim yapan işletmelerin kaçınılmaz sayısının her geçen gün artmasıdır. Koronavirüs ekonomisinin getirdiği bu olumsuz tablo ve teftişlerin yetersizliği, ne yazık ki görevlerini doğru yerine getirmeye çalışan ve insan sağlığını ön planda tutan işletmelerin panjurlarını kapatıyor. Özellikle Ramazan ayında iş diyemediğimiz ve adeta bir ürün gibi görünen merdiven boşluklarının üreticilerine fırsat verilmemelidir. Bu hassas konu, kayıt dışı istihdamla birlikte gıda güvenliği konusunu da ön plana çıkarmaktadır.

“GÜVENİLİR GIDA ÜRÜNLERİ TERCİH EDİLMELİ”

Bu noktada halkımızın güvenilir gıda ürünlerini seçme konusunda hassas davranması ve her zaman güvendiği yerlerden alışveriş yapması gerekmektedir. Şeker sektörünün ana aktörü olan şeker pancarından üretilen doğal şekerin güvenilirliği dernek tarafından da tescillenmiştir. Ancak pancar şekeri güvenilir gıda grupları arasında yer almasına rağmen, tıp ve bilim çevreleri tarafından sıklıkla insan sağlığı için tehlikeli olduğu belirtilen Nişasta Bazlı Şekerlerin ve yüksek yoğunluklu tatlandırıcıların doğal şekerin yerini alamayacağı gerçeği artık popülist söylemden uzak açık bir tutum. . “