Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘helalleşme’ yanıtı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaştan ‘helallik’ istemesine tepki göstererek, “Erdoğan Türkiye’yi seviyorsa süratle bir erken seçime gitmelidir. Türkiye’yi, insanını seviyorsa. Türkiye’yi daha perişan, daha sorunlu bir hale getirmek istemiyorsa bir erken seçime gitmek zorundadır” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV’de katıldığı canlı yayında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pandemide zor günler geçiren vatandaştan ‘helallik’ istemesi ve bu konuda muhalefetten yükselen erken seçim çağrısına değindi.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

* Helalizasyon diyor ama helalizasyon nedir? Vatandaşlar sizden hibe bekliyor. ‘Bana yardım et’ diyerek dükkanı kapattı. “Çocuklarım aç, kirayı ödeyemiyorum, faturaları ödeyemiyorum” diyor.

* Erdoğan paranın olmadığını söyleyemez. Para var. Para yok kelimesini asla kabul etmiyorum. Birisi için para var. Üstelik dolar, euro ve her türlü imkan var. Doların fiyatı yükseldiğinde 5’li grup mutludur.

* Tünelden geçerken dolar olarak ödeyeceksiniz. Bunlar döviz garantilidir. Peki esnaf, kahvehane, taksi şoförleri ne yapacak? “Hadi helal olalım” diyor. Helal olmayı bırak kardeşim. Önce onlara bir geçim kaynağı sağlayın, para verin. Para var ama bu paranın adil bir şekilde dağıtılması gerekiyor.

ESNAF NASIL OLSA BANA OY VERİR’ DİYE DÜŞÜNÜYOR”

Erdoğan bunu şöyle görüyor; “Zaten esnaf da bana oy verecek” … Esnaf bana oy vereceği için, parayı diğerlerine ödeyeyim, esnaf seçimlere yakın iyi bir anlaşma yapacak, hepsini unutacak “.

* Yaklaşık 2 milyon esnafımız var. Onlara 2 milyar 200 milyon lira verecek. 21 elektrik dağıtım şirketinin fiyatlarında yüzde 17,5 indirim yaptı. Sağladığı miktar 2 milyar liradır. Milyonlarca esnaf, 21 elektrik şirketi distribütörüne fırsat vermedi.