Kanal İstanbul güzergahındaki bütün konut ihaleleri iptal oldu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı TOKİ, Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak Yenişehir kapsamında Arnavutköy’de etaplar halinde inşa edilecek konutlar için 5 ayrı ihale tarihi belirleyerek kamuoyuna duyurmuştu.Sazlıbosna Baraj havzasında Kanal İstanbul manzaralı “tarla” niteliğine sahip henüz tapusu bile çıkmayan arazilerde yapılacak inşaat projelerinin üç, dört ve altıncı etapları için gerçekleştirilecek ihaleler geçtiğimiz günlerde kurum tarafından farklı gerekçelerle iptal edilmişti.

Bu kararın ardından TOKİ, ekim ayında gerçekleştirdiği birinci ve ikinci etap ihalelerini de 13 Aralık tarihinde aldığı kararla iptal etti.
Her iki ihalenin iptal gerekçesi de “proje alanında yer değişikliği yapılması” olarak gösterildi. İptal edilen birinci etap ihalesi, 540 konut ve 8 dükkan için 6 Ekim’de gerçekleştirilmişti.

485 konutluk ikinci etap için ise 7 Ekim’de ihaleye çıkılmıştı. Son iptal kararları ile birlikte TOKİ, kanal güzergahında inşa edilecek toplam 3 bin 100 konut için açtığı 5 ihaleyi de iptal etmiş oldu.

---------------------------------------------------------------