Japonların güzellik rutini: Yüzlerini neden 10 dakika yıkıyorlar

Japon kadınlarının ne kadar pürüzsüz ve lekesiz bir cilde sahip olduklarını fark etmiş olabilirsiniz. ‘Genetik’ olarak adlandırılsa da Japonların güzel ciltlerinin bir sırrı vardır: 4-2-4 yöntemi. Bu yüz temizleme tekniğinde cildi derinlemesine temizlemek ve parlak görünmesini sağlamak mümkündür.
4-2-4 yöntemi
Birçok Asyalı kadın, yüzlerini yıkarken 4-2-4 yöntemini uygulamaktadır.

4-2-4 yöntemi, yüz yıkama rutinini zamana ayıran bir yöntemdir. Aşamalar aşağıdaki gibidir:

Yüzünüzü 4 dakika yağ ile ovun.
2 dakika boyunca krem ​​temizleyici ile ovmaya devam edin.
Yüzü 4 dakika durulayın.
Bazı uzmanlar, sabahları bu temizlik yöntemiyle yüzünüzü yıkadığınızda akşamları yıkamanıza gerek olmadığını söylüyor. Üstelik bunu haftada 4 kez yapmanız yeterlidir.

YAĞ FAZI
Yağ fazının amacı, dolaşımı iyileştirmek için cilde 4 dakika masaj yapmaktır. Cildi yağlamak aynı zamanda cildi yumuşatmaya ve tıkanmış gözenekleri açmaya yardımcı olur. Tabii bunu yaparken doğru yağı seçmeye özen göstermelisiniz.

Jojoba yağı cilt tarafından kolaylıkla emilebilir. Hint yağı, donukluğu gidermek ve toksinleri atmak için daha iyidir.

KREM TEMİZLEYİCİ AŞAMASI
Yüzünüze yağ ile masaj yaptıktan sonra biraz temizleyici uygulayın. Cilt uzmanları, cildi kurutan köpük veya jel temizleyiciler yerine krem ​​temizleyicileri tercih etmemiz gerektiği konusunda uyarıyorlar. Krem temizleyiciyi 2 dakika boyunca nazik hareketlerle yüzünüze uygulayın.
YIKAMA AŞAMASI
4 dakikalık yıkama aşaması da çok önemlidir. Bu 4 dakikanın ikisine ılık su ile başlayın. Ardından 2 dakika soğuk suyla yıkamaya devam edin. Ilık su, cildin yağlanmasına ve kan akışının artmasına yardımcı olur.

Soğuk su gözenekleri sıkılaştırır. Böylece cilt derinlemesine nemlenir ve daha parlak görünür.