İçişleri Bakanlığı’ndan flaş Ekrem İmamoğlu kararı

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında “görevden uzaklaştırılan HDP’li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü ve Fatih Sultan Mehmet’in türbesine saygısızlık yaptığı” iddialarıyla ilgili soruşturma izni vermedi. Bakan Soylu, ‘türbeye saygısızlık’ iddialarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında, bu konuya ilişkin soruşturma izni vermeyeceğini belirtmişti.

Alınan bilgiye göre İçişleri Bakanlığı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine “görevden alınan HDP’li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluya övgüde bulundu, belediye başkanlarına ve söz konusu partinin teröre yardımına destek verdi ve söz konusu partinin terörizme yardımına saygısızlık etti. Fatih Sultan Mehmet’in türbesi bir ziyaret sırasında. ” İmamoğlu iddialarına ilişkin ön inceleme başlatıldı.

İmamoğlu’nun 5 Mayıs’ta ön inceleme kapsamında talep ettiği yazılı ifadesinin ardından çalışmalarını tamamlayan müfettiş, 7 Mayıs’ta hazırladığı raporu Bakanlığa sundu.

Raporda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine başlatılan ön soruşturma sonucunda her iki konudaki iddiaların net olmadığı belirtildi. Söz konusu rapor üzerine İçişleri Bakanlığı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma açılması için izin vermedi.

Bakan Soylu, “mezara saygısızlık” iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada, bu konuda soruşturma açılmasına izin vermeyeceğini belirtti.

KARAR İLGİLİLERE TEBLİĞ EDİLECEK

Önümüzdeki dönemde İmamoğlu hakkında soruşturma yapılmasına izin verilmemesi kararı ilgili makamlara tebliğ edilecek.

Herhangi bir itiraz yoksa veya olası bir itiraz Danıştayca reddedilirse karar kesinleşir.

İtiraz olması halinde, Bakanlık kararının kabulü ve iptali halinde savcılık soruşturma aşamasına geçebilir.