FT: Çin’de nüfus son 50 yılda ilk kez düştü: Uzmanlardan ekonomik kayıp uyarısı

Çin, eski başkan Mao Zedong’un 1950’lerin sonlarında on milyonlarca insanı öldüren ekonomi politikası olan “Büyük İleriye Doğru Büyük Atılım” ı izleyen kıtlıktan bu yana nüfusundaki ilk düşüşü rapor etmeye hazırlanıyor. Financial Times’a göre, dünyanın en kalabalık ülkesinin nüfusu 1,4 milyarın altına düştü ve yakında bayrağı Hindistan’a transfer edecek. Öte yandan uzmanlar, azalan nüfusun Asya’nın en büyük ekonomisine ciddi şekilde zarar verebileceği konusunda uyardı.
Financial Times raporuna göre, geçen yıl Aralık ayında tamamlanan ancak henüz kamuoyuna açıklanmayan son Çin nüfus sayımına göre ülke nüfusu 1,4 milyarın altına düştü. 2019 yılında resmi olarak Çin’in nüfusunun 1,4 milyar sınırını aştığı açıklandı.

Ancak uzmanlar, birden fazla hükümet bakanlığı mevcut veriler ve sonuçlar üzerinde bir fikir birliğine varana kadar rakamların açıklanmayacağını söyledi.

Pekin merkezli düşünce kuruluşu, Center for Globalization and China’dan Huang Wenzheng, “Nüfus sayım sonuçları, Çin halkının ülkelerini nasıl gördükleri ve çeşitli hükümet dairelerinin nasıl çalıştığı üzerinde büyük bir etkiye sahip. Veriler çok dikkatli kullanılmalıdır.” Dedi.
HİNTİN NÜFUSU KISA SÜREDEN SONRA ÇİN’İ GEÇEBİLİR

Öte yandan, Çin hükümeti nüfus sayımının sonuçlarını bu ayın başlarında yayınlayacaktı. Ulusal İstatistik Bürosu Sözcüsü Liu Aihua, gecikmenin resmi açıklama öncesinde “daha fazla hazırlık çalışması” ihtiyacından kaynaklandığını söyledi. Ancak gecikme sosyal medyada kamuoyu tarafından eleştirildi.

Ancak analistler, son verilerin, Hindistan’ın 1,38 milyar olan tahmini nüfusunun yakında Çin’i geçebileceğini gösterdiğini açıkladı. Ayrıca Çin nüfusunun azalmasının Asya’nın en büyük ekonomisine zarar verebileceği ve tüketimden yaşlıların bakımına kadar her şeyi etkileyebileceği belirtildi.

Huang, “Çin’deki demografik krizin hızı ve ölçeği düşündüğümüzden daha büyük. Bunun ülke üzerinde feci bir etkisi olabilir,” dedi.