Fed faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası, faiz oranını yüzde 0 ile yüzde 0,25 arasında sabit tuttu. Fed, aşılama ile ekonomideki faaliyet ve istihdam artışına dikkat çekerken, halk sağlığı krizinin ekonomik görünüme yönelik riskleri sürdürdüğünü açıkladı.
Federal Rezerv Fed oybirliğiyle faizin yüzde 0 ile yüzde 0,25 arasında tutulmasına karar verdi. Federal Açık Piyasa Komitesi bugün sona eren 2 günlük toplantıda federal fon faiz oranlarını ve tahvil alım programını değiştirmedi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) faiz oranını ve varlık satın alma programını değiştirmemeye oybirliğiyle karar verdi.

Fed, FOMC toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Aşılamadaki ilerleme ve güçlü politika desteği nedeniyle ekonomik faaliyet ve istihdam göstergeleri güçlendi” dedi.

Yapılan açıklamada pandemiden en olumsuz etkilenen sektörlerin zayıf kalmaya devam ettiği, ancak iyileşme de gösterdiği belirtildi.

FOMC, enflasyonun arttığını, ancak bunun büyük ölçüde geçici faktörleri yansıttığını belirterek, “Fed’in hedeflerine ulaşmasını engelleyecek riskler ortaya çıkarsa, para politikası duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacağız” dedi.

Fed, koronavirüs süreciyle ilgili olarak, “Ekonominin izleyeceği yol, büyük ölçüde virüsün rotasına bağlı olacak. Halk sağlığı krizi ekonomik aktivite üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek, görünümün riskleri devam edecek” dedi.
Fed’in açıklaması şöyle:

Tahvil alımları, hedeflerde ilerleme sağlanana kadar devam edecek. Fed, ekonomiye yardım etmek için her yolu kullanmaya kararlıdır. Büyüme ve istihdam göstergeleri güçlendi. Mali koşullar destekleyici olmaya devam ediyor. Ekonomik görünüm için riskler devam ediyor.

Enflasyon yükseldi, ancak büyük ölçüde geçici faktörlerden kaynaklanıyor. Pandemiden olumsuz etkilenen ekonomik sektörler gelişti.

Aylık 80 milyar dolar değerinde hazine kağıdı ve 40 milyar dolarlık ipotek destekli menkul kıymet alımı, maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinde önemli ilerleme sağlanana kadar devam edecek.

Mevcut Fed fon faiz oranı, işgücü piyasası maksimum istihdama ulaşana ve yüzde 2’lik enflasyon hedefini bir süre orta derecede aşıncaya kadar korunacak.

---------------------------------------------------------------