Elon Musk yıl sonuna dek daha fazla Tesla hissesi satacak.Son MLIV Pulse anketine göre yatırımcılar Elon Musk’ın 2022 sonuna dek Tesla’daki hisselerinden daha fazla satış yapmasını bekliyor.

Aralarında portföy yöneticileri ve yatırımcıların da olduğu 1562 katılımcıdan yüzde 75’i Musk’ın Nisan ayında 8,5 milyar dolar değerinde hisse satmasına neden olan Twitter’ı satın alma planını gerçekleştirmeyeceğini belirtiyor.

Katılımcıların üçte biri ünlü milyarderin sosyal medya deviyle 1 milyar doların üzerinde bir bedelle anlaşma yoluna gideceğini düşünürken yüzde 27’si ise anlaşmadan çıkışın 1 milyar dolar bedelle mahkeme yoluyla kararlaştırılacağını düşünüyor.

“Twitter anlaşmasında ne olursa olsun Musk’ın hisse satışına devam etmesi muhtemel” diyen TrueMark Investments CEO’su Mike Loukas, “Ancak yatırımcılar bu konuya çok odaklanırsa ağaçlar arasından ormanı göremeyebilirler” değerlendirmesinde bulundu.

Bu durum bu yıl yüzde 13,3 değer kaybeden S&P 500’e oranla yüzde 16 değer kaybeden Tesla hisseleri için daha fazla değer kaybı anlamına gelebilir. Austin merkezli şirket, tedarik zinciri sorunları, Çin’de yaşanan Kovid kaynaklı kapanmalar ve Musk’ın Twitter anlaşması nedeniyle ortaya çıkan kafa karışıklıkları gibi sorunlarla mücadele ediyordu.

Dünyanın en zengin kişisi ünvanını elinde bulunduran 51 yaşındaki Musk’ın servetinin önemli bir kısmı Tesla şirketindeki hisselerinden geliyor. Ancak ünlü isim Kasım ayında hisselerinin yüzde 10’unu satmasıyla ilgili gerçekleştirdiği anket sonrasında 15 milyon hisse satmıştı.

Musk Nisan ayı içinde Twitter’ı satın almak için 9,4 milyon hisse satmış ve altı aylık dönemde sattığı hisse değeri 25 milyar dolara ulaşmıştı. Ünlü milyarder sonrasında satın alma girişiminden vazgeçmiş ve anlaşmazlık Delaware Mahkemesi’nde görülecek davanın konusu olmuştu.

---------------------------------------------------------------