Elektrik faturasının 118 TL’sini devlet ödüyor

Binlerce aboneyi ilgilendiriyor. Elektrik faturası ödemeleri için devlet desteği sağlanmaktadır. Faturanın 118 TL’si devlet tarafından ödeniyor. Pandemi sürecinde faturalama desteği devam eder. Elektrik faturasını ödemekte zorlananlar, başvurmaları halinde elektrik faturası yardımı alırlar. Düşük gelirli vatandaşlar için uygulanan elektrik tüketim desteğinden 2 milyon hane yararlanmaktadır. PTT’ye ödemeler yapılır. Ayrıca tam kapanma sürecinde vatandaşların mağduriyet yaşamasını önlemek için geç işaretli abonelerin elektriği kesilmeyecek.
Düşük gelirli vatandaşlara bedava elektrik! Yüz binlerce abone yararlanıyor. elektrik faturaları devlet tarafından ödenir. Başvuran vatandaşlar için aylık 118 liraya kadar elektrik faturası ödenmektedir. Cihazda yaşayan hastalar için ödenen elektrik ura desteği 200 lira. PTT’den her ay nakit verilir. Düşük gelirli elektrik için müjde! Aylık elektrik yardımı, devlet tarafından sağlanan en önemli desteklerden biridir ve vatandaşlar tarafından çok araştırılmaktadır. Vatandaşların sağlamaları gereken şartlar ve elektrik faturası yardım desteğinden yararlanmak için neler yapmaları gerektiği haberimizde yer alıyor. “Düşük gelirli elektrik tüketimi desteği” adı altında yapılan bu yardım ile aylık gelen faturalarınızın 118 liraya kadar olan kısmı her ay devlet tarafından ödeniyor.
ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ KİMLERE VERİLİYOR? 
Kronik hastalık nedeniyle cihaza bağlı olarak yaşamanın yanı sıra hak sahibi olmak için başka şartlar da aranmaktadır. Programdan faydalanabilmek için öncelikle şu 3 şart birlikte sağlanmalıdır.
1. 3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaç durumda olduğunuzun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarının karar organı olan Mütevelli Heyetleri tarafından tespit edilmesi gerekmektedir. 2. 2828 sayılı Kanun kapsamında bakıma muhtaç engelli olarak Evde Bakım Yardımı almıyor olmanız gerekmektedir. 3. Kronik hastalığınız nedeniyle cihaza bağımlı şekilde hayatınızı sürdürmek durumunda bulunduğunuzu ispatlamak için sağlık raporunuzun olması gerekmektedir.
 
ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? Elektrik tüketimi desteği için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor. Ayrıca kaymakamlıklar üzerinden bulunduğunuz bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına da başvuru yapabilirsiniz. Muhtarlardan alacağınız muhtaçlık belgesi başvurunuzun olumlu görülmesi için çok önemlidir. Başvuru sırasında aşağıdaki evrakları yanınızda götürmelisiniz: Sizin ve hanedeki diğer kişilerin T.C. kimlik kartlarının fotokopisi Güncel elektrik faturası Başvuru dilekçesi Yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sistemine kaydolmaları gerekiyor. Vakfa kaydolduktan sonra geçerli T.C. kimlik kartınız ve elektrik faturanız ile beraber herhangi bir PTT şubesine gitmeli ve bilgilerinizi iletmelisiniz. Kimlik ve fatura bilgilerinizi iletildikten sonra PTT yetkilisi fatura yardımınızla ilgili sorgulama yapıyor. Elektrik faturası yardımı kapsamında nakdi bir yardım yapılmıyor. Yardım miktarı elektrik faturasından düşürülüyor.

TAM KAPANMA SÜRECİNDE KİMSENİN ELEKTRİĞİ KESİLMEYECEK Faturasını ödeyemeyenlerin elektriği kesilemeyecek. Tam kapanma sürecinde vatandaşların mağduriyet yaşamaması için böyle bir karar alındı. Enerji yönetimi, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında 17 Mayıs’a dek sürecek “tam kapanma” döneminde milyonlarca elektrik abonesini çok yakından ilgilendiren bazı kararlar aldı. Buna göre borcu olan ve ödeme olanağı bulamayan konutların ve aylık fatura tutarı 2 bin TL ve altında olan (ve kapanan) ticarethanelerin elektriği kesilmeyecek. Elektrik faturaların son ödeme tarihi, Ramazan Bayramı sonrasında başlayacak biçimde düzenlenecek.