DEVA Partisi’nden ‘kademeli normalleşme’ çağrısı

DEVA Partisi Sağlık Politikaları Başkanlığı, tam kapanmanın sonunda uygulanması gereken ‘kademeli normalleşme’ önerilerini sıraladı. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘kontrollü normalleşme’ açıklamasına tepki göstererek, “Aşı yok. Vatandaşa destek yok. Kepenkler kapalı. Türkiye başka ülkelerin kırmızı listesinde. Şampiyonlar Ligi ve Formula 1 ülkemizden alındı. Kontrol kimde? Görünen o ki salgınla mücadelede kontrol virüste” diye eleştirdi.

DEVA Parti Sağlık Politikaları Müdürlüğü, 29 Nisan 2021’de başlayan ve 17 Mayıs’tan sonra sona erecek olan tam kapatma sürecinin sonunda neler yapılması gerektiğine dair açıklamalarda bulundu. önceki normalleştirme süreçlerinde yapılan hataları tekrarlayın.

DEVA Parti Sağlık Politikaları Müdürlüğü’nün önerileri şu şekildedir:

* Dünyadaki salgınla başarılı bir şekilde mücadele eden ülkelerde de görülebileceği gibi kademeli açılma süreci, yoğun ve etkili aşılama ve filtrasyon programları ile koordineli bir şekilde yürütülmelidir. Türkiye, en az üç yılı hesaba katarak, güçlü aşılama anlaşmaları yoluyla arz çeşitliliğini ve güvenliğini sağlamalıdır.

* Basit iletişim takibinin ötesine geçin ve bilime göre davranın. Etkili bir tarama ve test programı ile salgınla mücadelenin seyri yakından takip edilmelidir. Aşamalı açılış sürecinde alınan kararlar bu verilere göre ilerletilmelidir.

#alibabacan haberleri #alibabacan