Bakan Varank “yeni nesil kodlama yolculuğu”nun başladığını duyurdu..

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yazılım alanında uluslararası yenilikçi öğretim modeli ile öne çıkan “Ecole 42” başvurularının İstanbul ve Kocaeli’de başladığını belirterek, ilk öğrenci grubu ile ön eğitimlerin yapılacağını belirtti. Temmuzda.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Türkiye, Ulusal Teknoloji Hamlesi vizyonu ile ortaya konan “2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi” çerçevesinde yazılım geliştirici sayısını artırmaya yönelik yeni politikalar uyguluyor. . Bakanlık bu yönde her geçen gün yeni adımlar atıyor.

Türkiye Açık Kaynak Platformu, 2023 yılında 500 bin yazılım geliştirici hedefine ulaşmak amacıyla, Bilişim Vadisi ve TÜBİTAK TÜSSİDE ortaklığında Bakan Varank himayesinde kurulmuştur. Platformda 21 kurucu ve 7 sponsor üye, 90 paydaş yer almaktadır. şirketler, girişimciler, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve topluluklar.

Platformun yöneticisi olan Bilişim Vadisi ile yazılım alanında uluslararası yenilikçi öğretim modeli ile dikkat çeken Ecole 42 arasında Mart ayında imzalanan anlaşma çerçevesinde Kocaeli’de iki yazılım okulu açılması kararı alındı. Bilişim Vadisi ve İstanbul Vadistanbul.

Bu yazılım okulları, Ecole 42’nin küresel ağına Türkiye’den katılan ilk örnekler olacak. İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ortaklığında, rehberli proje desteği, Evyap ve Gebze Ticaret Odası’nın desteğiyle kurulan okullar, 7/24 açık kalacak ve Ücretsiz eğitim.

Bakan Varank, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla yazılım okulları için başvuruların başladığını belirtti. Varank, “Beklenen gün geldi. 42 İstanbul ve 42 Kocaeli’ye başvurular başladı. Kovid-19 tedbirleri doğrultusunda 750 bilgisayar kapasiteli yazılım geliştirici okullarımızı açıyoruz. Yeni nesil kodlama yolculuğu başlıyor.” ifadelerini verdi.