Atatürk’ün, değerini her gün daha da fazla anlıyoruz

Gripin, 22 yıl önce mühendis, iktisatçı, iç mimar ve işletme mezunu 4 arkadaşın tesadüfen bir araya gelmesiyle kuruldu. Ortak sosyal çevre, ortak kültürel altyapı ve en önemlisi ortak müzik zevkleri grubu bugünlere başarıyla getirdi. Birol Namoğlu (vokal), Murat Başdoğan (gitarlar), İlker Baliç (davul) ve Arda İnceoğlu ‘Gripin’i anlattı. Apolitik olmadıklarını ancak ülke sorunlarına da kayıtsız kalamadıklarını belirten başarılı grupla içten bir sohbet gerçekleştirdik
Ülkenin sizce en büyük sorunu ne?

İlker: Bence etkin değerlerden, ahlaki değerlerden uzaklaşmamız, kural, hak, hukuk tanımamamız. Bu market sırasından trafikteki kural tanımazlıklara, liyakat ilkesinden uzaklaşmaktan eş dost kayırmaya kadar gidiyor.

Arda: Kadına, çocuğa, tüm canlılara uygulanan şiddet. Ve bu suçların cezasız kalması.

Murat: Bugünlerde özellikle hayat pahalılığı. Küresel ısınmanın, nüfus artışının etkilerinin üzerine bir de plansızlık, fırsatçılık eklenince.
Birol: Sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok yerinde olan israf ve açgözlülük. 5 kıtada, birçok ülke ve şehirde çaldık, oralarda bulunma imkanı, gözlemleme imkanı bulduk. Memleketimizin 75 şehrinde çaldık, dolaştık. İnsan olarak ortalama hayat süremiz belli. Bu süreyi birbirimizin hakkını yiyerek, kavga ederek değil pastayı büyütüp adil dağıtmaya çalışarak, hayatın çilesinden çok keyfini yaşamaya ve yaşatmaya çalışarak geçirmeliyiz. Tarihten ders almayan, aklın, bilimin peşinden gitmeyen ülkelerde yaşananlar, etrafımızda olanlar ortada. Atatürk’ün, değerini her gün daha da fazla anlıyoruz, kuruluş ilkelerimizin önemini her gün daha iyi anlıyoruz.
yükleniyor