Ali Babacan: Erdoğan’ın teorisi doğruysa talimatı versin ve faizi indirsin

Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 19’da sabit tutma kararını değerlendiren DEVA Parti Genel Başkanı Ali Babacan, “Merkez Bankası faiz oranını düşürmüyor çünkü Cumhurbaşkanı faizin yüzde 19’da kalmasını istiyor.

DEVA Parti Genel Başkanı Ali Babacan, Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 19’da sabit tutma kararını değerlendirdi. Katıldığı televizyon programından konuşmasını paylaşan Ali Babacan, şu ifadeleri kullandı:

* Cumhurbaşkanı faizin yüzde 19’da kalmasını istediğinden faiz yüzde 19’dur.

* Para politikası kurulunu bir saat içinde toplayıp bu ilgiyi azaltıyorlar. Merkez Bankası, Cumhurbaşkanı faizin yüzde 19’da kalmasını istediği için faizi kesmiyor.

* İstemediğini söylüyorsa, faiz oranının yüksek olduğunu söylüyorsa yarın sipariş vermelisin. Öyle değil. Ya da dönmeli, dönemin tertemiz bürokratlarından özür dilemeli ve helal istemeli. “Sana haksızlık ettim” desin. Bu bunu gerektirir.

* “Bana yetki ver, ben bunu çözeyim” dedi. Sonuçta ne oldu? Yüksek faiz oranları, yüksek enflasyon sonuçları, Sayın Erdoğan’ın bir nedeni.

ERDOĞAN’IN TEORİSİ DOĞRUYSA TALİMATI VERSİN VE FAİZİ İNDİRSİN

Babacan, “Merkez Bankası politika faizini bugün yine yüzde 19’da sabit tutma kararı aldı. Tekrar ediyorum: Yüksek faiz sonuçları, Yüksek enflasyon sonuçları, sebebi Sayın Erdoğan. Sayın Erdoğan’ın kendi sebep-sonuç teorisi doğruysa emir vermeli ve faizi düşürmelidir ”.