5G için tarih verildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “İlk 5G sinyalini 2023 yılında vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz” dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 5G frekans ihalesini 2022’de tamamlamayı ve ilk sinyali 2023’te vatandaşların hizmetine sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Sayan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yerli 5G teknolojilerine yönelik heyecanın katlanarak arttığını belirtti.

2020 yılında 5G test ağlarını deneyerek önemli başarılara imza attıklarını belirten Sayan, “Frekans ihalemizi 2022 yılında tamamlayarak ilk 5G sinyalini 2023 yılında vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz” dedi. değerlendirmeyi buldu.

Sayan, 5G için yapılan çalışmalarda ağların yerelleştirilmesinin en önemli öncelikler arasında olduğunu vurguladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Bilgi ve İletişim Kurumu (BTK) desteğiyle OSTİM bünyesinde kurulan İletişim Teknolojileri Kümesi’nin (HTK) ilk demolarının 2018 yılında Mart ayı sonunda tamamlandığını söyleyen, Sayan, “ Network, network yönetim sistemi ve radio link gibi ürünlerin Ar-Ge süreçlerinin ve prototiplerinin hazırlandığını belirtti.

Bu ürünlerin son versiyonunun demolarını 26 Mayıs’ta İletişim Teknolojileri Kümesi ile kamuoyuna duyuracaklarını belirten Sayan, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki dönemde ürünlerin ticari ağlarda kullanılması, test edilmesi ve entegrasyonu ile ürün geliştirme çalışmalarımıza devam edeceğiz. Hedefimiz 5G’yi dünya ile uyumlu geliştiren ve kullanan ülkelerden biri olmak. Dijital Türkiye’nin gelişim sürecindeki itici güç. Bu amaçla tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. “